Projekat izrade ortofoto i digitalne karte FBiH je završen i predat Naručiocu, Federalnom ministarstvu prostornog uređenja, početkom decembra 2009. godine.
Sama realizacija je protekla u tri faze, i to:
-
-
-
Glavni zadaci Projektnog tima, koji se sastojao od firmi : Angermeier Ingenieure
Gmbh, Angermeier d.o.o. Sarajevo, ARC-
1. Pripremu letova fotografisanja (planiranje letenja, planiranje kontrolnih tačaka na terenu i geodetski radova za realizaciju letova za izvođenje snimanja);
2. Izradu digitalnih ortofoto snimaka (letovi snimanja, obrada podataka, AT računanja, DSM obrada);
3. Kreiranje Digitalne topografkse karte (skeniranje, satelitski podaci, modeliranje podataka)
4. Kreiranje Multi-
Za potrebe planiranja reda letenja, projektna površina, od ukupno 26.610 km2 je razdjeljena u 9 blokova. Plan letenja je razmotren u odnosu na promjene u visinskim tačkama. Također se vodilo računa o optimizaciji toka izvođenja radova. Projektovane su i određene tkz. Kontrolne tačke na terenu, koje su, pored što su mjerene na terenu, mjerene i na fotografskim snimcima. Korišteći GPS i IMU otkrivane su pozicije i orijentacije avionske letilice (kamera). Izmjereno je ukupno 230 kontrolnih tačaka, plus dodatne pomoćne tačke, radi povećanja tačnosti. Tokom fotoletova, koji su trajali u sesijama od 28.05.2008. do 09.06.2009., dobiveno je 8.051 snimaka.
Vremenske prilike iznad obuhvata koji se trebao snimati, su predstavljale veliki izazov u planiranju i realizaciji. Iako se prognoza vremena kontrolisala tri puta sedmično, nepovoljne vremenske prilike donijele su neznatna kašnjenja u procesu dobivanja snimaka.
U fazi kreiranja Digitalne topografske karte, tokom aerotriangulacije, proizveden je Digitalni model terena (DTM). U kreiranju Digitalne topografske karte su korištene već postojeće skenirane topografske karte koje su korištene i za podršku procesu digitalizacije i koje su bile integrisane u MIS. Pored ovih podataka i ortofoto snimaka, korišteni su i satelitski podaci dobiveni od francuskog satelitskog operatera SPOT snimaka, kao jedna dodatna osnova za digitalizaciju.
Tokom svakog leta, snimci iz kamere letjelice su direktno prenošeni visoko automatizovanim
procesom do operatora u kancelariji, u svrhu naknadne obrade podataka ne samo za
izradu kranjeg produkta, već i za potrebu back-
Kreiranje topografske karte je završeno modeliranjem podataka u jedinstveni model-
Kontrola kvaliteta podataka i njihove upotrebljivosti, obavila se kroz 4 nivoa:
Po završetku Projekta, sve nadležne službe u kantonima Federacije su poslale svoje stručno mišljenje i komentare Federalnom ministarstvu, nakon čega je uslijedila i prezentacija Projekta i njegovih rezultata pred članovima Vlade FBiH i Premijerom g. Mujezinovićem, početkom juna 2010.godine, u Sarajevu. Slike sa prezentacije možete pogledati ovdje.
Dobiveni podaci mogu imati višestruku namjenu kao na primjer za: